GİB SEYYAR POS


Seyyar pos, mobil hizmet sunumuna uyumlu GSM ya da GPRS sistemi ile veri akışı sağlanılan uygulamada adrese teslim ya da kapıda ödeme gerektiren firmalar ile restoran, cafe gibi masada ödeme uygulamasına tabi işletmelerde ve benzin istasyonlarında uygulanmaya başlanılan bir vergi toplama sistemidir.

Bu uygulama ile kayıt dışı gelir ihtimalinin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. 1. 10. 2020 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren seyyar pos uygulamasında mükelleflere 90 gün süre tanınmış ve bu süre içinde cihazlarını vergi müdürlüklerine kaydettirmeleri ve bunun sonrasında bu sistem ile hizmet sunmaları yönünde bilgilendirilmişlerdir.

Seyyar pos uygulaması henüz çok genç olduğundan işletme sahiplerinin kafasında birçok soru işareti olabilmektedir. GİB seyyar pos uygulaması internet üzerinden bu gibi araştırmalarda en sağlıklı bilgiye ulaşılabilecek adrestir.

Yeni nesil ödeme kaydedici cihaz olarak bilinen seyyar pos sistemlerinin satın alımı, uygulamaya dâhil edilmesi, yeni nesil ödeme kaydedici cihazların hangi firmalardan alınması gerektiği ve sistemin işleyişi GİB seyyar pos duyurusu ile ilgililerin bilgisine sunulmaktadır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*