GİB RAYİÇ BEDEL


Gelir idaresi başkanlığının uygulamalarından bir tanesi de “Asgari Ölçüde Arsa ve Arazi Metrekare Birim Değerleri” uygulamasıdır.

Bu uygulama ile arsa ve arazilerinizin metrekare birim fiyatlarını öğrenebilirsiniz.Uygulamada yer alan değerler 2010 yılına aittir. Sayfada yer alan düzelmeler kısmında da yer aldığı gibi “Arsa ve Arazi Metrekare Birim Değerleri”  Vergi Mahkemeleri ve Takdir Komisyonlarınca düzeltilmiş olabileceği için ilinize ait son durumu görmek için lütfen “Düzeltmeler” kısmına bakınız. ”  açıklaması yapılmıştır.

Arsa ve arazilerinize ait rayiç bedelleri öğrenmek ve sorgulama yapmak için bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

GİB rayiç bedel uygulamasından faydalanmak için öncelikle yazımızın sonunda bulunan linke tıklamanız gerekmektedir. Açılacak sayfada karşınıza görsel olarak Türkiye haritası çıkacaktır. Haritanın altında değerlerini görmek istediğiniz il ve ilçelerle ilgili bir form bulunmaktadır.

Buradan ilk önce il seçimini yapmalısınız. Ardından ilçe seçimi, belediye seçimi, mahalle seçimi ve son olarak CSBM seçimi yapınız. Her seçimin yanında PDF olarak görüntüle seçeneği mevcuttur. İstediğiniz ili, ilçeti, belediyeyi, mahhaleyi PDF olarak rayiç bedellerini görüntüleyebilirsiniz.

Formun altında geçmiş yıllara ait çizelgeler ve cetveller yer almaktadır. İsterseniz burada seçeneklere tıklayarak geçmiş yıllardaki durumları görüntüleyebilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*