GİB MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ÖDEME


Gelir İdaresi başkanlığı GİB MTV(motorlu taşıtlar vergisi) ödeme işleminiz için sizlere iki seçenek sunmaktadır. Bu iki seçeneğe göre MTV ödeme işleminizi online olarak yapabilir ya da direkt olarak bankalar aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı sizlere kolaylıklar sunabilmek amacı ile ülke genelinde hizmet vermekte olan çoğu banka ile ödeme işlemi için anlaşma gerçekleştirmiştir. Bu anlaşma çerçevesinde ise bankaya giderek kolaylıkla ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

GİB MTV Ödeme Nasıl Yapılır?

Ancak daha hızlı ve daha kolay bir şekilde gerçekleştirmek isterseniz Gelir İdaresi Başkanlığı GİB MTV(motorlu taşıt vergisi) ödeme işlemi için bir uygulamayı hizmete sunmuştur. Bu uygulamaya ile plaka,)eğer varsa özel plakanı belirtmeniz gerekmekte), T.C. kimlik numarası ya da vergi kimlik numarasını girmeniz ve son olarak tescil tarihini belirtmeniz gerekmektedir.

Bu bilgileri girişinde sonra ise tamam sekmesine tıklayarak varsa olan borçlarınızı listeli halde görüntüleyebilir ve kredi kartı ile ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. 

MTV Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Motorlu taşıtlar vergisi hesaplama işlemleri için internet vergi dairesi üzerinden giriş yaparak aşağıdaki örnek ekrana ulaşacaksınız. Buradan bulunan bölümleri doğru bir şekilde doldurarak ödemeniz gereken motorlu taşıtlar vergisi miktarını öğrenebilirsiniz. Aracın tipini, aracın yaşını, motor silindir hacmini girdikten sonra hesapla butonu ile ödemeniz gereken tutar hesaplanmış olacaktır. Bu tutarlar yıllık, olarak ilk altı aylık tutar ve ikinci altı aylık tutar olarak tabloda yer alacaktır.

Yıl 2020
Araç Tipi Seçiniz
Aracın Yaşı
Motor Silindir Hacmi
Yıllık Tutar

ÖDENECEK
Yıllık Tutar
İlk Altı Aylık Tutar
İkinci Altı Aylık Tutar

 


2 Comments Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*