GİB GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI


Vergi bir ülkenin gelişmesi ve kalkınması konusunda en büyük ihtiyaçlardan bir tanesidir. Bu neden ile de bir ülke için oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Ülkenin kalkınması ve gelişmesi konusunda oldukça büyük bir önemi bulunan vergi, insanlara sunulmakta olan sosyal hizmetlerin kalitesi ve kapsamı açısından da oldukça büyük bir önem arz etmektedir.

Ancak tüm dünya genelinde var olan tüm devlet tarafından halktan alınan vergilerin bir düzen ve kurallar çerçevesinde olması gerekmektedir. Aksi takdirde de o ülkenin vatandaşlarının aşırı düzeyde maddi açıdan yorgunluk yaşamasına neden olabilmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığının Amacı Nedir?

Gelir İdaresi Başkanlığı Türkiye’de de vergi konusunda gerekli olan düzenlemelerin yapıldığı ve insanların hangi gelir düzeyine ve hangi duruma göre vergi ödemesi gerektiği konusunda hesaplamaları ve koşulları belirleyen temel bir kurumdur.

GİB yani Gelir İdaresi Başkanlığı ülkemizdeki toplumsal refahın artırılmasına destek sağlamak üzere yeterli geliri adalet, tarafsızlık, verimlilik ilkeleri kapsamında toplamak, vergi sisteminin basitleştirilmesi ve uyumun artırılmasına katkıda bulunmak ve insanlara kaliteli hizmet sunulabilmesi açısından oldukça gerekli bir kurumdur.

GİB ÜZERİNDEN YAPILAN İŞLEMLER NELERDİR?

Gelir idaresi başkanlığı geçen zaman içerisinde sistemini yenilemiş ve daha kullanışlı hale getirmiştir. İnternet vergi dairesi ve borç bilgilendirme servisi üzerinden kullanıcılarına bir çok hizmet vermektedir. İnternet vergi dairesi üzerinden araç vergi sorgulamaları, trafik ceza sorgulamaları ve kredi kartı ile ödemeleri ayrıca MTV hesaplama ve ödemeleri yapılmaktadır.

Ayrıca borç sorgulama servisi üzerinden vergi borçları öğrenilebilmektedir. 6552 taksit ödeme seçeneğinden yapılandırılmış borçların takibi ve ödemesi yapılmaktadır. Gib.gen.tr ailesi olarak yapılan değişiklikleri ve güncellemeleri sizlerle paylaşarak Gelir İdaresi Başkanlığı hakkında daha fazla bilgi edinmenizi düşünmekteyiz. Bu nedenle GİB üzerinden yapılan yenilik ve güncellemeleri sizinle paylaşmak için çalışmalarımıza devam etmekteyiz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*