GİB E-Fatura Forumu Açıldı


Gib tarafından yapılan duyuruda e-fatura forum sitesinin açıldığı bildirilmiştir.Sitede yer alan duyuru metni aşağıdadır.

E-Fatura forumu elektronik fatura ile ilgili sıklıkla yaşanan sorunlara dair çözümler sunmak üzere kullanıma sunulmuştur. E-Fatura forumu herkese açık olmakla birlikte kişiye özel sorular da üçüncü taraflar tarafından görüntülenmeden sorulabilmektedir. Dilerseniz üye olmaksızın daha önceden sorulmuş ve çözümlenmiş olan (“Herkese Açık”) sorulara erişebilirsiniz. Soru sormak isterseniz üye olmanız gerekmektedir.

ÖNEMLİ NOT: http://forum.efatura.gov.tr adresinde soru sormadan önce soracağınız sorunun daha önce sorulup sorulmadığını kontrol ediniz. Bunun için “SORULARI GÖRÜNTÜLE” sayfasındaki “ARA/Filtrele” bölümünden arama yapabilirsiniz. Bu şekilde soru sormaksızın çözüme çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

E-Fatura Forumu Kullanma Kılavuzuna ulaşmak için .

ÖNEMLİ NOT: Soru sorarken sorunun içerisinde ya da ekleyeceğiniz ekran görüntülerinde kişisel bilgilerinizin yer alıp almadığına dikkat etmeli, buna göre soru durumunu “Herkese Açık” ya da “Özel” olarak belirlemelisiniz.

E-Fatura forumu üzerinden soracağınız sorularda sorunuzun içeriğinde ve çözümünde kişisel bilgileriniz varsa sorunun görüntülenebilirliğini (Durumu Görüntüle) KESİNLİKLE “Özel” olarak işaretlemelisiniz.

“Özel” olarak işaretlenmesi gereken bazı soru konuları:

  • Başvurunuzla ilgili bilgi değişikliği yapmanız gerekiyorsa (unvan, adres, posta kutusu ve gönderici birim adresleri vb.),
  • Unvan, VKN, TCKN, telefon numarası gibi kişiye/kuruma ait özel bilgiler gerektiren sorular,
  • BİS raporu ile ilgili sorular,
  • Entegrasyon testleri ile ilgili sorular.

Kişisel bilgilerinizi gerektirmeyen sorular için soru görüntülenebilirliliği (Durumu Görüntüle) “Herkese Açık” olmalıdır.

Bu hususa dikkat edilmeyerek KİŞİSEL BİLGİLERİ İÇEREN SORULARIN VE CEVAPLARIN PAYLAŞILMASI DURUMUNDA SORUMLULUK SORUYU SORAN KİŞİYE AİTTİR. Bu hususta Gelir İdaresi Başkanlığı sorumlu tutulamaz.

Kaynak:forum.efatura.gov.tr


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*