GİB CEZA SORGULAMA VE HESAPLAMA


Gelir İdaresi Başkanlığı, mükelleflerine borçları konusunda sorgulama ve hesaplama yapabilmesine olanak sağlayacak bir online hizmet sunmaktadır. İnternet vergi dairesi bünyesinde yer almakta olan bu gecikme zammı ve faizi hesaplama uygulaması ve borç bilgilendirme servisi uygulaması ve motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme uygulaması ile bu işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

GİB Ceza Sorgulama ve Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bu noktada GİB ceza sorgulama işleminiz için motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulamada plaka, T.C. kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ve tescil tarihi bilgilerini girmeniz ve açılan ekran ceza bilgileri sekmesine tıklamanız gerekmektedir.

GİB ceza hesaplama işleminiz için ise gecikme zammı ve faizi hesaplama uygulaması üzerinde gecikme zammı ya da gecikme faizi seçeneklerinden birini yapacağınız hesaplamaya göre seçmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise vade tarihi ve hesaplama tarihini girerek tamam sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Bu sayede GİB ceza sorgulama ve hesaplama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

GİB ceza sorgulama diye adlandırılan kısım aslında trafik cezası sorgulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi motorlu taşıt sorgulama ve kredi kartı ile ödeme ekranından aracınızın bilgileri ve kimlik bilgileriyle giril yaptıktan sonra yeni sorgulama sayfası açılacaktır.

Bu sorgulama sayfasından ceza bilgileri kısmına tıklayarak aracınıza ait herhangi bir trafik cezası olur olmadığı görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda plakanıza yazılmış sisteme yansımış olan cezalarınızı online olarak kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

Eğer sisteme henüz yansımamış ancak yüzünüze karşı yazılmış trafik cezalarınız varsa yine aynı sayfada bulunan beyanlı trafik cezası ödeme kısmından elinizdeki makbuzla ödeme yapabilirsiniz. Erken ödeme indiriminden de yararlanmış olursunuz. GİB ceza sorgulama işlemlerini bu şekilde tamamlamış olursunuz.

GİB ceza ve faiz hesaplama işlemi ise sadece trafik cezalarını kapsamaz. Diğer vergi ve borçları da kapsayabilmektedir. Devlete olan vergi borçlarınızın son güncel hallerini bu uygulama ile hesaplayabilirsiniz.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*