GİB CEZA İNDİRİM DİLEKÇESİ


Gib ceza indirim dilekçesi, Gelir idaresi başkanlığına vergi mükellefleri tarafından kendi haklarında tahakkuk etmiş vergi cezalarıyla ilgili olarak verilir.Ceza indirim dilekçesinin amacı, vergi cezalarında indirim talebinde bulunarak gelir idaresi ile bir uzlaşma sağlayarak ödeme planı oluşturmaktır.

Gelir idaresi başkanlığı sitesinden ceza indirim dilekçesine ulaşabilirsiniz. GİB ceza indirim dilekçesini bilgisayarınıza indirerek yada yazıcınızıdan çıktı alarak elde edebilirsiniz.

Dilekçe örneğine ulaşmak  için aşağıdaki bağlantı linkini kullanınız.

GİB ceza indirim dilekçesine ulaşmak ve doldurmaya başlamak için aşağıdaki yönlendirme linkini tıklamalısınız. Ardından açılacak dilekçe sayfasında il, tarih ve vergi dairesi seçimleriniz yapınız. Daha sonra TC kimlik numarasını ve Adı Soyadı/Unvanı kısmını doldurunuz.

Daha sonra ceza bilgileri kısmında yer alan  ihbarname tarihi, ihbarname cilt no, ihbarname sıra no, ihbarname tebliğ tarihi kısımlarını dikkatlice doldurunuz. Sonrasında adres bilgilerini girerek ceza indirim dilekçesini tamamlamış olursunuz.

Ardından dilekçeyi bağlı bulunduğunuz vergi dairesi başkanlığına ileterek dilekçeniz hakkında verecekleri kararı beklemelisiniz. Dilekçenizin olumlu sonuçlanması durumunda vergi dairesinin söylediği miktardaki ödemenizi yaparak ceza tutarlarınızı ödemeye başlayabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*