GELİR TESTİ SONUCU SORGULAMA


Gelir testi GSS kapsamında olan, ancak maddi yetersizlikleri dolayısı ile GSS primlerinin devlet tarafından karşılanmasını isteyen vatandaşların yaptırması zorunlu olan bir uygulamadır. Gelir testine giren vatandaşın gerçekten maddi durumunun yetersiz olduğu ispat edilirse, GSS primi devlet tarafından karşılanabilmekte ve vatandaş sağlık sigortası kapsamına alınarak hem kendisi hem de bakmak ile yükümlü olduğu birinci dereceden yakınları ücretsiz tedavi hakkından yararlanabilmektedir.

Gelir testi sonucu sorgulama işlemi de bu teste giren vatandaşın sonuçlarını SGK Kurumu bürolarına başvurarak öğrenebilir ya da internet üzerinden sorgulama işlemi yapabilmektedir. SGK kurumunun resmi internet sayfası üzerinden bu gibi sorgulama işlemleri yapılabilmekte, ancak sistemdeki yığılmalardan kaynaklanan aksamalar yaşanabilmektedir. Bu durumda aşağıdaki link üzerinden gelir testi sonucu sorgulama işlemleri pratik bir biçimde gerçekleşebilmektedir.

Gelir testi konusunda işlem yapacak kişilerin Kaymakanlıklara gitmesi yeterli olacaktır. GSS kapsamında yapılacak prim borçlanmasında gelire göre işlem yapılabilmesi için kişilerin gelir testine girmesi zorunludur. Aksi halde prim borçlanması en üst seviyeden yapılacak ve kişiler maddi açıdan sorun yaşayacaktır.

gss

Gelir testi sonuucunu aşağıdaki bağlantı üzerinden yapılacak erişim sayesinde kolay bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. Bu açıdan GSS ile ilgili işlemlerde hem bilgi almak hem de duruma göre işlemlerinizi yapmak son derece basittir. Aşağıdaki bağlantıyı açtığınızda yukarıdaki resimde görüldüğü gibi bir ekran açılacak ve üyelik girişi sonrasında gelir testi sonucu ekranda yer alacaktır.

GELİR TESTİ SONUCU SORGULAMA İÇİN :


2 Comments Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*