GEÇİCİ VERGİ HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

GEÇİCİ VERGİ HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Gelir vergisi ödemekle yükümlü olan kişilere için geçici vergi ödemesi uygulanabilmektedir. Bu uygulamada, mükelleflerin gelirlerine yönelik olarak hesaplamalar yapılmakta ve mükellefler yapılacak hesaplamada elde edilen tutar kadar vergi ödemesi yapmaktadır. Bu konuda mükellefin üçer aylık kazançlarının ortalama hesaplamasına göre belirlenmektedir.

Bu açıdan yetkili kurumlar tarafından yapılacak olan hesaplamalarda geçici vergi hesaplaması yapılabilmektedir. Geçici vergi olarak yapılan ödemelerin sonradan yapılacak hesaplamalarında fazla ödendiği görülürse, fazla olan tutar iade edilebilmektedir. Bu açıdan vatandaşlar için herhangi bir kayıp olmadan, ödenmesi mümkün olacaktır ve vatandaşların tüm işlemleri kolay bir şekilde yürütülebilerektir.

Aylık Kazanç Nasıl Tespit Edilir?

Kurumların gelir ve giderleri konusunda tüm işlemlerin kayıt altına alınması gerekmektedir. Buna göre kurumların bir yıl içerisinde ne kadar geliri olduğu kolay bir şekilde tespit edilebildiği gibi aynı durum gider için de geçerlidir. Bu bakımdan vergi işlemlerinde gelir tespiti çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Gelir tespiti sonrasında kişilerin 3 aylık kazancının ortalaması alınmakta ve bu miktar üzerinden vergi ödemesi sağlanmaktadır. Bu nedenle kişilerin ödeyeceği geçici vergi bir anlamda tahmini olarak belirlenmektedir. Fakat fazla ödeme yapılsa dahi geri ödeme imkanının olması bu konuda herhangi bir mağduriyet yaşanmasını önlemektedir. Geçici vergi ödemelerinde ödeme sonrasındsa gelir tespiti tekrar yapılmakta ve bu sefer gerçek gelir tespit edilerek, gelir üzerinden ne kadarlık bir verginin ödenmesi gerektiği belirlenmektedir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz