GBT SORGULAMA


Kişinin karıştığı suçlar ve aldığı cezalar onun sicilini oluşturmaktadır. Adli sicil kaydı olarak geçen bu bilgiler, kişilerin işe giriş gibi durumlarında istenmektedir ve kişilerin profili için oldukça önemlidir. Eksi dönemlerde kurumlar üzerinden alınan GBT, artık internet üzerinden kolayca alınabilmektedir. Bunun için kişilerin E-Devlet portalına giriş yapması gerekmektedir. Bu portal üzerinden adli sicil kaydı sorgulaması yaparak adli sicil kaydınızı alabilirsiniz. Bunun yanında yine adli sicil kaydı belgesi için doğrulama yapılması da mümkündür. Bu konuda E-Devlet üyeliğinizin olması yeterli olacaktır. Bu sayede istediğiniz zaman bu evraka ulaşabilirsiniz.

Online GBT Sorgulama

Eski dönemlerde kurumlar üzerinden alınan GBT belgesi, halk arasında sabıka kaydı, adli sicil kaydı gibi isimlerle de anılmaktadır. Eski ödemelerdeki zorluklar artık kaldırıldığı için kısa süre içerisinde online GBT sorgulama yapılabilmektedir. Online GBT sorgulama işlemlerinde kişilerin belgeyi neden aldığı, belgenin nereye verileceği ve verilecek yerin özel mi yoksa devlet kurumu mu olduğu belirtilmelidir.

Online GBT sorgulama formunun doldurulması sonrasında sistem tarafından kişi için belge hazırlanacaktır. Hazırlanan belge. pdf formatında olduğu gibi bilgisayara indirilmesi ve online ortamlarda da kullanılması mümkün olacaktır. Belge özel olarak kodlandığı için doğruluğu da kontrol edilebilecektir. Doğrulama konusunda da yine e devlet üzerinden hizmet alınması gerekmektedir. Belgedeki kod üzerinden yapılacak sorgulama sonrasında belge doğrulanmış olacaktır. 


2 Comments Posted

  1. 41 PG 055 plakalı araç kime aittir..ad ve soyadını mail olarak gönderebilirmisiniz…kolay gelsin iyi çalışmalar..

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*