EŞLERDEN BİRİNİN ÜCRETSİZ İZNİNDE ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ NE OLUR?

EŞLERDEN BİRİNİN ÜCRETSİZ İZNİNDE ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ NE OLUR?

Asgari geçim indirimi bireylerin aile durumlarına göre hesaplanarak yapılan bir ödemedir. Çocuk sayısı, eş durumu ve yaş gibi kriterlerin ele alındığı asgari geçim indirimden yararlanan kişilerin, iş durumlarında değişiklik olması halinde, asgari geçim indirimi için de yeniden işlem yapılmaktadır.

Asgari geçim indiriminde çalışan eşlerden birisinin ücretsiz izne ayrılması durumunda farklı bir izlek uygulanmaktadır. Buna göre ücretsiz izne ayrılan bir kişi gelir elde edemeyeceği için asgari geçim indirimi de uygulanmayacaktır.

Fakat çalışan diğer eş için yapılacak işlem bulunmaktadır. Çalışan eş, çalışmayan eşini bildirimi ile birlikte yüzde 10’luk bir oranda artış yaşanmakta ve diğer eş asgari geçim indirimi alabilmektedir.

Bir eşin izne ayrılması diğer eşin alacağı asgari geçim ücretinde artış yaşanmasını sağlayacaktır. Bu açıdan çiftlerin biri asgari geçim ödeme alamazken, diğer kişi daha fazla asgari geçim indirimi almaya başlayacaktır. Bu şekilde yapılacak işlemler ile birlikte herhangi bir sorun yaşanmadan konuyla ilgili gerekli işlemler yapılacaktır.

Asgari geçin indiriminde, iş çıkışı ya da girişi gibi tüm durumların beyan edilmesi gerekmektedir. Beyan ile birlitke güncel medeni durum üzerinden asgari geçim indirimi ödenmeye başlanacaktır. Bu açıdan kişilerin bu tür durumlara dikkat etmesi ve yaşanan değişiklikleri kurum üzerindne bildirmesi gerekecektir. Bu şekilde yapılacak değişiklikler ile birlikte herhangi bir sorun olmadan konuyla ilgili düzenlemeler kolayca yapılacaktır.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz