ENGELLİLİK İNDİRMİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

Engelliler için getirilen indirim imkanından tüm engellilerin yararlanması mümkün değildir. Bu konuda yapılacak olan işlemler ve prosedürler belirlenmiştir buna göre engellilerin yapacağı başvurular sonra durum değerlendirmesi yapılarak kişinin engelli indiriminden yararlanması sağlanabilmektedir.

Engelli indiriminden kimler yararlanabilir gibi soruların cevabını aşağıdaki kriterleri inceleyerek sizler de bulabilirsiniz. İşte engellilik indiriminden yararlanabilecek kişiler;

  • Engelli ücreti alan kişiler
  • Engelli kişiye bakmakla yükümlü olan vatandaşlar
  • Engelli serbest meslek erbabı olan kişiler
  • Engelli kişiye bakmakla yükümlü olan serbest meslek erbabı olan kişiler
  • Basit usulde vergi ödeyen engelliler

Engelli indiriminden yararlanabilecek olan kişiler, sadece yukarıda belirtilen şartları sağlayan kişilerdir. Bu nedene indirim için kriterlere uyumluluk aranmaktadır.

Engelli indirimi için kişilerin kriterleri sağlaması çok önemlidir. Bu açıdan bakıldığında engelli indirimi sadece engelli bireyler için değil, engelli kişilerin yakınları için de pek çok konuda avantaj sağlamaktadır. Bir iş kuran ve engelli çocuğu bulunan kişiler engelli indirimi kapsamında ekonomik açıdan daha hafif yükümlülüklere sahip olacaktır. Bu nedenle kişilerin ilgili düzenlemeleri bilmesi gerekmektedir.

Engelliler için ÖTV muafiyeti gibi çeşitli indirimler ve muafiyetler yer almaktadır. Tüm imkanlardan yararlanılması söz konusu olduğu gibi bu tür düzenlemelerin başvuru ile elde edildiği unutulmamalıdır. Bu nedenle engelli bireylerin, engelilik raporları ile birlikte başvuruda bulunması gerekmektedir. Yapılacak başvurular sonrasında kişiler başvurdukları imkanlardan yararlanma şansı bulacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir