ENGELLİLİK İNDİRİMİNDEN YARARLANMA BAŞVURUSU

Engellilik indiriminden yararlanmak isteyen engelliler için mevzuatlar hazırlanmış durumdadır. Bu açıdan engellilik indirimi için başvuru yapacak olan kişilerin belirtilen kriterler dahilinde işlem yapması gerekmektedir. Doğru bir şekilde yapılacak olan engellilik indirimi başvurusu sonrasında kişilere gerekli olan yardım sağlanacaktır.

Engellilik indiriminden yararlanma başvurusu kapsamında yapılacak olan başvuruların vergi daireleri olan bölgelerde vergi dairelerindeki müdürlüklere, vergi dairesi olmayan yerlerde ise gelir müdürlüklerine ya da mal müdürlüklerine başvuru yapılabilir. Yapılacak başvurularda bir dilekçenin doldurulması yeterli olacaktı ve işlemler yürürlüğe konulacaktır. Başvuruda bulunması gereken belgeler; engelli ücretli, T.C. kimlik numarası, aslı gibidir onaylı sağlık kurulu raporu.

Engelilik indirimi içni en önemli kriter kişilerin sahip olduğu engellilik raporudur. Bu raporda kişilerin engelilik durumu ile ilgili detaylar yer almaktadır. Rapordaki engellilik oranı çok önemlidir ve yapılacak yardımlarda kriter olarak görülmektedir. Kişilere yapılacak ödemelerde bu engellilik oranına göre önceden tespit edilen mevzuatlara bakılmaktadır.

Buna göre kişilerin kolay bir şekilde mevzuatlara uygun bir şekilde engellilik için sağlanan imkanlardan yararlanması mümkün kılınmaktadır. Bu durum sadece engellilik indirimi içni geçerli değildir. Engelli bireyler tarfından yapılacak tüm başvuru işlemlerinde hemen hemen aynı prosedürler takip edilmekte ve kişilere bu imkan sağlanmaktadır. Bu açıdan engelli bireylerin mutlaka engelilik raporuna sahip olması gerekmektedir. Bu rapor ile birlitke tüm işlemler eksiksiz bir şekilde yapılabilmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir