ENGELLİLİK İNDİRİMİ VE ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ

Engellilik indirimi alan kişiler, tüm ücretli çalışanlar için geçerli olan asgari geçim indiriminden de yararlanabilmektedir. Bu konuda yapılan düzenleme ile birlikte işlemlerin ve hesaplamaların nasıl yapılacağı detaylı olarak belirlenmiş durumdadır. Buna göre engellilik indiriminden yararlanacak olan kişilerin ilk olarak engellilik indirimi ücret üzerinden mahsup edilecektir.

Kalan miktar üzerinden sonra ise asgari geçim indirimi tutarının 1/12’si oranında bir ücret mahsup edilecektir. Böylece kişi hem engellilik indiriminden hem de asgari geçim indiriminden yararlanabilecektir. Fakat bu konuda önemli bir detay bulunmaktadır. Ödenecek asgari geçim indirimi tutarı aylık asgari ücret üzerinden hesap edilen vergiden fazla olamayacaktır. Bu nedenle düzenlemeden yararlanacak olan kişilerin belirtilen detaya da dikkat etmesi çok gereklidir.

Engellilik indirimi engelli bireylere sağlanan bir maddi destek olurken, asgari geçim indirimi tüm çalışanlara sunulmuş durumdadır. İki işlem de kendi içlerinde bazı kriterler sahip olurken, bu konuda engelli ve çalışan kişilerin yukarıda belirtilen işlemleri yapması gerekmektedir. Bu sayede herhangi bir sorun olmadna iki imkandan da yararlanılması mümkün olacaktır.

Engelli indirimi engelli bireylerin topluma kazandırılması ve onların yaşamlarını kolaylaştırılması amacıyla sağlanan bir destektir ve benzer düzenlemeler bulunmaktadır. Bu açıdan engelli bireylerin durumlarına göre sunulan imkanlardan yararlanması yeterli olacaktır. Yapılacak işlemler ile birlikte kişilerin bu hizmetler ile birlikte çok daha rahat bir yaşam sürmesi mümkün olacağı için başvuruların yapılması gerekmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir