ENGELLİLİK İNDİRİMİ AVANTAJLARI NELERDİR?

Çalışma gücü düşük olan ve engelli olarak raporu bulunan kişiler için engellilik indirimleri uygulanmaktadır. Bu engellilik indirimleri ile birlikte tüm engellilik kişiler, daha kolay bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmektedir. Engellilik indirimi kişilerin engellilik durumlarına göre belirlenmiş durumdadır. Buna göre vatandaşlar kolay bir şekilde engellilik indiriminden yararlanabilir. Engellilik indirimi tablosu şöyledir;

  • Birinci derece engelliler için 880 lira,
  • İkinci derece engelliler için 440 lira,
  • Üçüncü derece engelliler için 200 lira.

Belirtilen ücretler, aylık tevkifatı matrahından düşülmektedir. Bu sayede engelli kişiler için oldukça iyi bir avantaj sağlanmaktadır. Engellilik indiriminde engel oranı oldukça önemlidir.

Engellilik indirimi için kişilerin bu konuda mutlaka belirtilen şartları sağlaması gerekmektedir. Engellilik derecesinin çok önemli olduğu işlemlerde engellilik derecesinin doğru bir şekilde tespit edilmesi ve doktor raporu ile bu durumun belirtilmesi gerekmektedir. Bu bakımdan engelli bireylerin engellilik için yapacağı tüm resmi işlemlerde engellilik raporunun beyan edilmesi gerekmektedir.

Kişilerin engel durumunun çok az olması halinde sağlanan imkanlar ve maddi desteklerin miktarı da az olacaktır. Bu açıdan kişilere sağlanacak olan yardımların engellilik oranlarına göre olduğu da unutulmamalıdır. Engelliler için pek çok konuda indirim sağlanmaktadır. Toplu taşıma araçlarındaki kullanım ücretlerindeki indirim gibi çeşitli alanlarda engelli bireylerin yaşamlarına iyileştirmeler yapılmaktadır. Bu bakımdan engelli bireyler topluma daha kolay bir şekilde adapte olabilmekte, ekonomik yönden de ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir