ENGELLİLER İÇİN VERGİ REHBERİ


Gelir İdaresi Başkanlığı, engelli vatandaşlarımız için çok daha rahat bir şekilde kullanabilecekleri niteliklerde bir engelliler için vergi rehberi hazırladı. Engelli vatandaşlarımızın da vergi konusundaki işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilmelerine olanak sağlayacak nitelikte hazırlanan ve bu amacı taşıyan bu engellilere özel vergi rehberi, büyük bir kolaylığı, engelli vatandaşlarımıza sunmaktadır.

Engelliler İçin Vergi Rehberi Ne İşe Yarar?

Gelir İdaresi Başkanlığı, engelli vatandaşlarımıza kolaylık sağlamak amacı ile hazırlamış olduğu engelliler için vergi rehberi içerisinde, gelir vergisi kanununa göre engellilik indirimi uygulaması ile diğer kanunlarda engellilere sağlanan vergi avantajları konularına ilişkin açıklama ve örnek uygulamalara yer verilmiştir.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanmış olan bu engeliler için vergi rehberi sayfasına, internet üzerinde yer almakta olan internet vergi dairesi sitesindeki formlar ve yayınlar kısmından kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Engellilere yönelik 2020 yılında uygulanan vergi indirimleri aşağıdaki gibidir.

Engellilere yönelik indirim tutarları şu şekildedir:

Engelli vatandaşlarımıza uygulanacak indirim tutarları, 1. dereceden engelli olan vatandaşlarımız için 880 TL, 2. dereceden engelli olan vatandaşlarımız için 440 TL, 3. dereceden engelli olan vatandaşlarımız için 200 TL olmak kaydı ile belirlenmiştir. Geçmiş dönemde bu rakamlar 800 TL, 400 TL, 190 TL olarak uygulanıyordu.

Engelliler için uygulanan vergi indirim ve muafitleri gib.gov.tr engelliler için vergi rehberi uygulamasından daha detaylı inceleyebilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*