EHLİYET CEZA SORGULAMA


Karayolları kanununun suç saydığı eylemler sebebi ile hakkında ceza uygulanan sürücüler aldıkları para cezasının yanında, ehliyetlerine uygulanan ceza puanına tabii tutulurlar. Ceza puanı suçun işlendiği tarihten geriye doğru 1 yıl gidilerek hesaplanır. 1 yıl içinde 100 ceza puanı alan sürücünün ehliyetine 2 ay süre ile el konulur ve ceza puanı silinmemek kaydı ile kayıtlara geçirilir. Sürücülerin trafiğe çıktıklarında daha dikkatli olmaları ve ehliyetlerineen konulması yönünde tedbirli olmaları için ehliyet ceza sorgulama sistemi uygulanmaya başlanılmıştır.

Ehliyet ceza sorgulama işlemi için trafik bölge müdürlüklerine başvurulabileceği gibi daha hızlı ve pratik bir uygulama olarak internet üzerinden ehliyet ceza sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.

    Ehliyet ceza sorgulama işlemleri için Gelir İdaresi Başkanlığı sayfası ziyaret edilebilir. Sayfada bu yönde hizmet sunan birim seçildiğinde borç sorgulama ekranı açılacaktır. Açılan sayfada belirtilen boşluklara TC kimlik no ve ehliyet belge no’su tuşlandıktan sonra belirtilen yere sayfada verilen güvenlik şifresinin kodlanması ile birlikte sürücünün ehliyet bilgilerine ulaşılabilmektedir.

Ehliyet ceza puanı sorgulama işlemlerini e devlet sistemi üzerinden nasıl yapacağınızı sizlere resimli olarak anlatacağız. Öncelikle ceza puanı sorgula yapmak için e devlet girişi yapanız gerekmektedir. Turkiye.gov.tr giriş ekranı bölümünden kimlik doğrula üzerinden TC kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Bu şekilde sürücü ceza puanı sorgulama ekranı karşınıza gelecektir.

Ekranda belge numarası, il, ilçe bölümlerine gerekli bilgileri girerek sorgulamanızı yapabilirsiniz. Böylelikle ehliyet ceza puanınızı kolayca öğrenmiş olursunuz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*