E-DEVLET RAPOR PARASI


Sigortalı çalışanların iş kazası, meslek hastalığı ya da farklı sebeplerden ötürü yaşayabileceği sağlık sorunları karşısında haklarının korunmasına yönelik geçici iş görmezlik raporu uygulaması yapılmaktadır. Halk arasında rapor parası denilen bu uygulama sağlık sorunu yaşayan sigortalının maddi açıdan zarar görmesini önlemek amacı ile uygulamaya konulmuştur.

E-devlet rapor parası ve bu yönde tüm sorgulamaların yapılabildiği internet sayfasıdır.  Sayfada resmi sorgulamalar hakkında bilgi verilmekte ve yol gösterilmektedir. Devlet sayfasına giriş yapabilmek için e-devlet şifresi sahip olmak gerekmektedir. E-devlet şifresi ise PTT gişelerinden 1 TL karşılığında temin edilebilmektedir.

SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı kurumlarına bağlı sigortalıların tüm sorgulamalarının yapıldığı e-devlet rapor sarası sorgulamalarında da en pratik ve en sağlıklı bilgiye ulaşmak adına yardımcı olmaktadır. İnternet arama motoruna e-devlet rapor parası yazarak bir arama yapıldığı zaman ilgili sayfaya ulaşılmakta ve sayfada belirtilen yerlere gerekli bilgiler kodlanarak ve kişisel bilgilerinde belirlenmiş boşluklara aktarılmasından sonra e-devlet şifresinin kodlanması ile birlikte sorgulama yapabilmek için bilgi sayfasına ulaşılabilmektedir.

E devlet üzerinden SGK rapor parası sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. E devlet girişi yaparak SGK bölümüne giriş yapıp ardından “4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme” seçeneğini bularak bu bölümden işgöremezlik ödeme durumunuzu öğrenebilirsiniz. E devlet işgöremezlik  sorgulama sayesinde bilgilerine pratik olarak ulaşabilirsiniz.

SGK üzerinden yapılan sorgulamaların bir çoğu artık sadece e devlet sisteminden yapılmaktadır. Örnek verecek olursak esgm hizmet sorgulama uygulaması artık hizmet vermemektedir. Hizmet sorgulama işlemleri artık sadece turkiye.gov.tr üzerinden sorgulanabilmektedir.

Rapor parası sorgulama işlemlerinde ve daha bir çok SGK sorgulamalarında e devlet tercih ediliyor. Sistem kullanışlı ve anlaşılır bir şekilde tasarlanmış ve hizmet vermeye devam etmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*