ÇEVRE VE TEMİZLİK VERGİSİ SORGULAMA VE ÖDEME


Çevre ve temizlik vergisi bilindiği gibi belediyeler tarafından tahsil edilen bir vergi türüdür.Çevre ve temizlik vergisi, konut, işyeri gibi binalardan alınmaktadır. Her yıl iki taksit şeklinde tahsil edilmektedir.Ancak istenirse tek seferde ödemek mümkündür.

İş yeri ve diğer şekillerde kullanılan binalara ait çevre temizlik vergisi, belediyelerce binaların tarifedeki derecelere intibak ettirilmesi üzerine her yılın Ocak ayında yıllık tutarı itibarıyla tahakkuk etmiş sayılır. İlk kez mükellefiyet tesisi durumunda 1 ay içinde ilgili belediyeye bildirim verilir.

Çevre ve Temizlik Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi 2 taksit şeklinde ödenmektedir.Ödeme tarihlerine gelince çevre ve temizlik vergisi;

1.Taksit Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödenmektedir.
2.Taksit Kasım ayı içinde ödenir.
Yeni mükellefiyet tesisi durumunda verginin ödenmesi taksit dönemleri itibarıyla farklılık arz etmektedir.

Çevre Temizlik Vergisi Nereye Ödenir?

Çevre ve temizlik vergisi ödemeleri internet üzerinde yapılabilmektedir. Ancak internet üzerinden yapılan ödemelerde bağlı olduğunuz belediyenin e-belediye uygulamasına sahip olması gerekmektedir. Çünkü çevre ve temizlik vergisi gayrimenkulün kayıtlı olduğu belediyeler tarafından tahsil edilmektedir.

Bu açıdan eğer bağlı olduğunuz belediyenin e-belediye uygulaması yoksa verginizi bizzat belediyeye giderek tahsil veznelerine ödemeniz gerekmektedir. Aşağıda Ümraniye belediyesinin e-belediye uygulaması içerisinde örnek çevre ve temizlik vergisi ödeme sayfasını sizlerle paylaşıyoruz. Siz değerli okuyucularımıza faydalı bilgiler aktarmaya devam edeceğiz.


3 Comments Posted

    • İsmail bey emlak vergisi ve çevre temizlik vergilerini bağlı olduğunuz belediyenin e-belediye uygulamasını kullanarak öğrenebilir ve ödeme yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*