BELEDİYE GELİRLERİ NELERDİR?


Belediyelerin yerel olarak hizmetlerini sürdürebilmesi için ek gelirler elde etmektedir. Bu ek gelirler, pek çok belediye için sabit olmasına karşın, belediye çalışmalarına göre ek gelirler de elde edilebilmektedir. Belediye gelirleri nelerdir konusunda şunlar ortak belediye gelirleri olarak söylenebilir. Vergiler, harçlar, harcamalara katılma payları, ücretler, müze giriş ücretlerinden verilen pay ve maden payları.

Belirtilen gelirler çoğaltılabileceği gibi her belediye için de geçerli değildir. Belediyelerin kendi bünyelerinde kurdukları sistem ve fabrikalara göre ek gelirlerin elde edilmesi mümkündür. Bu konuda belediyelere göre değişiklik olabileceği unutulmamalıdır.

Belediyelerin gelirlerinin çok olması, belediye tarafından yapılacak hizmetlerin de artışını sağlayacaktır. Bu açıdan belediye tarafından farklı alanlarda gelirlerin elde edilebilmesi için gerekli imkanların sağlanması gerekmektedir. Sadece belediyede tahsil edilen ücretler ya da emlak vergisi gibi ödemelerden değil, çok daha fazla kar sağlayacak özel tesisler, yöresel olarak yapılabilecek satışlar ya da halkın da katılabileceği özel projeler yararlı olacaktır.

Resmi olarak tüm belediyelerin gelirleri belliyken, yapılacak ek çalışmalar ile birlikte bu konuda artış yaşanacaktır. Bu bakımdan belediyeler tarafından yapılacak proje ve çalışmalara destek verilmesi önemlidir. Bu konuda prosedürlerin hazırlanarak belediyelere bu konuda imkan tanınması da işleri kolaylaştırmaktadır. Fakat tüm bunlara rağmen belediye gelirlerinin en büyük bölümü vergilerden sağlanmaktadır ve bu nedenle vergi tahsilatı oldukça önemlidir ve takip edilmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*