ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİNDE ÇOCUK ŞARTLARI

Resim bulunamadı

Asgari geçim indiriminin uygulanacağı kişiler için bu konuda çocuk tabiri oldukça önemlidir. Asgari geçim indirimi için hazırlanan mevzuatlarda, çocukların şartları da ifade edilmiş durumdadır. Bu anlamda, mükellef tarafından bakılan ve öz olup olmamasına bakılmayan tüm çocuklar asgari geçim indirimi kapsamında değerlendirilmektedir. Buna göre evlan edinilen, nafaka verilen, torunlar dahil olmak üzere tüm bakılan çocuklar için asgari geçim indiriminden yararlanılabilir.

Asgari geçim indirimi çocukların kapsam altına alınması için 18 yaşını geçmemesi gerekmektedir. Eğer çocuklar eğitim görüyorsa ve eğitim durumları belgeleniyorsa, 25 yaşına kadar daha asgari geçim indirimi kapsamında ele alınabilmekte ve indirim sağlanabilmektedir.

Asgari geçim indirimi konusunda hazırlanan tablo sayesinde kişilerin kolay bir şekilde asgari geçim indiriminin ne kadar olacağını öğrenmesi mümkündür. 2020 yılına ait asgari geçim tablosu şu şekildedir;

Tabloda da görüldüğü üzere kişilerin çocuk sayısına göre asgari geçim indirimi oranı değişmektedir. Hiç çocuğu olmayan kişi ile 4 çocuğu olan kişi arasında yaklaşık 45 TL’lik bir fark alınmaktadır. Bu nedenle çocuk sayısı ile orantılı olarak kişilerin alacağı ücret de değişiklik göstermektedir. Ayrıca kişilerin eşinin çalışması halinde çocuk sayısına göre yine alınacak ücret farklı olmaktadır.

Eşi çalışan ve çocuğu olmayan kişiler 108 TL olurken, 4 çocuğu olan kişiler 153,19 TL almaktadır. Bu açıdan bakıldığında kişilerin alacağı aradaki fark yaklaşık 44 TL civarındadır. Çocuğun asgari geçim indirimindeki etkisi bu şekildedir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz