ARAÇ VERGİ BORCU SORGULAMA


Araç vergi borcu sorgulama işlemleriniz için Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesini kullanmalısınız.

GİB üzerinden aracınızın adına herhangi bir vergi borcu, trafik cezası yada herhangi bir kural ihlalinden dolayı kesilmiş bir ceza olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

GİB üzerinde yer alan Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi uygulaması ile vergi borcu sorgulama ve ödeme işlemleriniz sadece bir kaç dakikanızı almaktadır.

Bu uygulamayı kullanarak aracınıza ait bilgileri girerek yapmak istediğiniz işlemlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergi Dairesi aracılığı ile MTV sorgulama ve MTV hesaplama işlemlerini de yapabilirsiniz.

Araç vergi borcu sorgulamadan kasıt motorlu taşıtlar vergisi sorgulama işlemleridir. Bu işlemleri GİB internet vergi dairesi motorlu taşıt sorgulama ve kredi kartı ile ödeme bölümünden yapabilirsiniz. Şimdi işlemlerin nasıl yapıldığı hakkında bilgiler verelim. Öncelikle aşağıdaki linki . Daha sonra açılan sayfadan motorlu taşıt sorgulama ve kredi kartı ile ödeme seçeneğine giriniz.

Yeni açılacak sayfada plaka bilgisi, özel plaka varsa, tc kimlik numarası ve tescil tarihi bilgilerini girerek tamam deyip sorgulama ekranının değişmesini bekleyiniz. Gerekli bilgileri yanlış yazmanız durumunda sistem hata verecektir. Özellikle tescil tarihi hatası çok yapılmaktadır.

Daha sonra karşınıza gelecek yeni sayfada motorlu taşıtlar vergisi kısmını seçerek ödemediğiniz MTV borcunuz varsa kredi kartı ile ödemenizi online olarak yapabilirsiniz. MTV ödeme dışında aynı sayfada ceza sorgulama işlemleri de yer almaktadır.


6 Comments Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*