2B SORGULAMA


Devletin yetili kurumları tarafından Türkiye sınırları içerisindeki tüm toprak parçalarını nasıl kullanılacağı, özel ya da devlete ait olup olmadığı gibi bilgileri tutulmaktadır. Bazı kısa kodlar ile de anılan toprak parçaları arasında en çok tartışılan ve gündeme gelen 2B’dir.

2B Arazi Sorgulama

2B, orman vasfını yitirmiş araziler için kullanılmaktadır. Bir zamanlar orman statüsüne alınmış fakat doğal afet, yangın gibi olaylar nedeniyle ormanlıktan çıkan yerleri ifade etmektedir ve bu tür yerler imara açılabilmektedir. Bu bakımdan vatandaşların 2B’li araziler hakkında bilgi alabilmesi için sorgulama ekranları oluşturulmuştur. Sizler de 2B sorgulama yaparak araziler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

2B Arazi Nasıl Sorgulanır?

2B arazileriyle Türkiye’de sürekli bir tartışma yaşanmaktadır. 2B arazileri ile ilgili bilgi almak isteyen kişilerin aşağıdaki bağlantıyı kullanması yeterliyken sürekli güncellenen listeler sayesinde 2B arazisi konusundaki güncellemeler de öğrenilebilmektedir. Tamamen bilgi amaçlı oluşturulan sorgulamalarda artık hak sahipliği sorgulaması yapılabilmektedir.

Sorgulama yapmak için hak sahipliği sorgulaması başlığı altında yer alan formu doldurmanız gerekmektedir. Bu konuda il, ilçe, ad, soyadı ve TC kimlik numarası gibi detaylı kimlik bilgileri sizden istenecektir. Bilgileri girmeniz ile birlikte 2B sorgulama konusundaki tüm işlemler de yapılmış olacaktır. Yapılacak işlemlerdeki form yukarıdaki gibidir ve belirtilen alanlara bilgilerinizi girmeniz yeterlidir. Bu bakımdan çok kolay bir şekilde işlemler yapılabilmektedir.


1 Comment Posted

  1. Organik-ekolojik tarım yapabilmek için, devlete ait arazilerin tahsisi veya kiralanmasını talep etmekteyim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*